top of page
  • Zdjęcie autoraJustyna Smolarczyk

Sustainability - powtarzane jak mantra? O realnym projektowaniu w ramach ARCHITOUR 2022/2023Projektowanie w duchu ,,sustainability” (ang. zrównoważony rozwój) i świadomość nad tym tematem zdążyło zagościć w kategoriach począwszy od zdrowego żywienia, przez modę, zdrowie, aby w końcu dotrzeć do świadomego projektowania architektury i designu. Słowo ,sustainability” zostało wspomniane tyle razy, że o najprawdopodobniej otarł się o nie już każdy. Czy widać realne efekty powtarzanego jak mantra ,,zrównoważonego rozwoju"w postaci już istniejących budynków?W ramach naszej współpracy Architour z Akademią Paradyż zaprosiliśmy do dyskusji dwie architektki z Mediolanu - Francesca di Lalla i Chiara Gerosa, które w przepięknej lokalizacji - siedzibie SARP w Warszawie (Pałac Zamoyjskich) rozpoczęły merytoryczną dyskusję o planowaniu i realizacji zrównoważonych osiedli. Jednym z nich jest już istniejące i funkcjonujące osiedle ,,UPTOWN MILANO”. Panel dyskusyjny wzbogacili fantastyczni eksperci: Maja Ganszyniec i Henryk Stawicki.


Temat zrównoważonego projektowania to temat rzeka. Jedno jest pewne: powinniśmy zacząć od szerszego kontekstu. Perspektywa ,,zoom in-zoom out” przedstawiona przez Henryka Stawickiego to klucz do zrozumienia mechanizmów - nie tylko w designie. Czy da się zaprojektować ,,zdrowe” osiedle? Co to znaczy ,,projektowanie dla społeczeństwa” Jak nie popaść w skrajność?


Pytań jest więcej niż odpowiedzi, ale po to są merytoryczne dyskusje - pierwsza z nich w ramach projektu ArchiTour wywołała apetyt na więcej.


Panel prezentacji i dyskusji już wkrótce na platformie Archidesk.

93 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page